Kunstnere
Sorter
Varer over kr. 40.000,- kan ikke filtreres efter.
Kontakt Galleri Syd for eventuel pris.
Værker
Tidligere solgte værker
MARIA MAI PAULSEN
OMRÅDE
Baggrund:
Keramisk designer Maria Mai Paulsen er uddannet fra Det Kongelige Akademi på Bornholm. At kunne udfolde lerets egenskaber på et så sanseligt og magisk sted som Bornholms natur har skabt grobunden for FABULER. Det er keramikerens værksted og butik ved Sundby.
Den håndlavede keramik bliver skabt under navnet FABULER, da der udover omtanke for æstetik og funktion tit er knyttet en historie til. Keramikken bliver skabt i eget værksted og i mindre partier.
Hun fortæller, at hun er til CoBrA og Asger Jorns tanke om, at vi alle skal kunne være med på prisen. Derfor forsøger hun at holde priserne nede, så der er noget for enhver pengepung, men omvendt skal hun kunne leve af at sælge sin keramik.
Priserne varierer derfor fra et par hundrede kroner til nogle tusind. FABULER har et historiefortællende element. Historiefortælling er det som er det som gør mennesket til noget særligt; overlevering af viden fra generation til generation.
Så keramikeren er simpelthen draget af fortællinger – nogle gange iboende i keramikken, andre gange kommer det ud på skrift sammen med emnet.
Kunsten:
Keramikken er lavet i hånden og derfor er der variation i udtryk og glasur. Hver ting, selv i samme serie, har sin egen unikke plads i verden.
Funktionalitet, kvalitet og tydeligt formsprog er altid de overordnede rammer. På Bornholm stifter Maria Mai Paulsen bekendtskab med historier om De Underjordiske samt Havkjættan.
Sidstnævnte lever i vandet og ifølge overtroen skal man ikke lege for tæt på vandet, for så kommer Havkjættan og tager én. De Underjordiske er det normalt kun få forundt at se. Men Maria Mai Paulsen har skabt en vase, som også fungerer som kikkert. Når man ser igennem den med sit ene øje, viser en af De Underjordiske sig med sikkerhed for en.
Hun fortæller: ”Jeg er fascineret af det her med fortællinger. Det giver en tilknytning.”



