Galleri Syd-sommerudstilling

Invitation til fernisering i Galleri Syd lørdag den 27. september kl. 11–16

Vi glæder os til at invitere dig til efterårets første fernisering i Galleri Syd – en dag fyldt med kunst, inspiration og hyggeligt samvær.

Lørdag d. 27. september kl. 11-16
med kunstnerne Finn Finnermann og Søren Bækkel

Mød kunstnerne

  • Finn Finnermann holder ca. kl. 11 et oplæg om sin kunst og keramik. Hele dagen kan du opleve ham skabe et værk live i galleriet, mens han fortæller om processen og svarer på spørgsmål.

  • Søren Bækkel er til stede hele dagen og deler historien bag sine værker og tilblivelsen af dem.

Stemningen
Vi byder på et glas vin og lidt godt til ganen – og skaber rammerne for gode samtaler i inspirerende omgivelser. Du kan nyde både galleriets nye udstillinger og de smukke skulpturer i vores park.

Ekstra hyggeligt
Hvis vejret er med os, kan du tage picnickurven med og nyde frokosten i vores grønne have, omgivet af kunst og natur.

Tag en ven, nabo eller din yndlingskunstelsker under armen og kig forbi – måske finder du dit næste kunstværk, eller blot ny inspiration til sjælen.

Vi glæder os til at se dig i Galleri Syd – hvor kunsten møder hjertet.